دسته بندی محصولات

وقتی که فرزندتان خودش لباس انتخاب می‌کند

وقتی که فرزندتان خودش لباس انتخاب می‌کند

آیا باید اجازه دهید فرزند سه‌ساله‌تان هر لباسی که دوست داشت را خودش بپوشد؟

بسیاری از مادران به این فکر می‌کنند که روی لباس فرزندانشان کنترل داشته باشند و این که چه محدودیت‌هایی برایشان داشته باشند. کودکان در سنین مختلف به فکر انتخاب لباسشان هستند و مادرانشان می‌گویند که در سنین بین 2 تا 4 سال شروع به کنترل لباس‌های کودکشان می‌کنند. ممکن است ناگهان فرزند 2 ساله شما نظرات محکمی درباره لباس‌هایش بدهد و بگوید که چه دوست دارد بپوشد؛ مثلا ممکن است یک شلوار تنگ را برای روزی گرم در تابستان انتخاب کند یا این که در میانه زمستانی سرد و برفی، تصمیم بگیرد صندل به پا کند!

اما تشویق کودکان به انتخاب لباس کاری سالم است. سیتلالی رودریگس، کارشناس لباس می‌گوید: «من تلاش می‌کنم به تصمیمات فرزندم احترام بگذارم. کودکان سبک خود را دارند، خلاق هستند و به‌ویژه من عاشق نحوه ترکیب رنگ‌ها و الگوها از طرف آنها هستم. مهم‌ترین چیز این است که به تصمیمات کودک خود احترام بگذارید. آنها نیاز دارند که در هنگام پوشیدن لباس راحت باشند و شاد. پس بگذارید مساله ساده باشد و بگذارید کودکانتان از لباس پوشیدن لذت ببرند!»

 

اما در هر حال، نکاتی وجود دارد که مادران باید رعایت کنند. این نکات را در این مطلب بررسی می‌کنیم.

 

1. لباس‌های موجود را محدود کنید

لباس‌هایی که کودکتان می‌تواند ببیند را محدود کنید. برای مثال لباس‌ها و کفش‌های فصلی را در جعبه‌ای دور از دید بگذارید. لباس‌ها را دسته‌بندی کنید و از چشم او دور نگه دارید. همچنین لباس‌هایی که برای کودکتان دیگر تنگ شده را حتما از چشم او دور کنید.

همچنین در خریدهای خود دقت داشته باشید. می‌توانید لباس‌های کودکتان را به انتخاب خودتان بخرید و سپس از او بخواهید که خودش انتخاب کند چه لباسی را دوست دارد بپوشد.

کودکان به سن خاصی که می‌رسند (معمولا بین 2 تا 4 سال) تصمیم می‌گیرند که لباسشان را خودشان انتخاب کنند. اما پدر و مادر در این میان چه کار باید انجام دهند؟ چگونه می‌توان روی لباس او کنترل داشت؟ با این مقاله همراه باشید.

2. به او امکان انتخاب بدهید

به کودکتان امکان انتخاب بدهید. دو، سه لباس را در نظر بگیرید و از او بخواهید که یکی‌شان را انتخاب کند و بپوشد. به این ترتیب کودک حس می‌کند که تصمیم را خود او گرفته است، و شما هم لباس‌هایی که زیر نظر خودتان تهیه شده را به او معرفی کرده‌اید. لزومی ندارد کاری کنید که کودکتان ترکیب عجیب و غریبی از لباس‌ها را بپوشد. به او دو، سه گزینه بدهید و بخواهید که خودش انتخاب کند.

 

لباس بچه

 

3. لباس ذخیره به همراه داشته باشید

بد نیست که لباسی مناسب شرایط هوایی و فعالیت کودکتان در اختیار داشته باشید. اگر کودک می‌خواهد روی دوچرخه چکمه بپوشد، مشکلی نیست. اما در کنار آن یک جفت کفش معمولی هم به همراه داشته باشید تا وقتی که فهمید که مادرش درست می‌گفته و او باید کفش معمولی می‌پوشیده، مشکلی پیش نیاید و او بتواند کفش‌هایش را بپوشد.

البته زیاد روی انتخاب لباس تاکید نداشته باشید. شری سیلور، کارشناس لباس می‌گوید: «بچه‌هایی هستند که اصرار دارند در تابستان چکمه بپوشند. من بیش از 20 سال است که بچه دارم و می‌توانم بگویم که شما بهتر است بر سر چیزهای دیگر با کودکانتان جدل داشته باشید. تا زمانی که لباس مناسب باشد، گرم باشد و آنها را از باران نگه دارد کافی است!»

درباره نویسنده